background

Diyet Rehberi

Fasulye ve Sağlık Rehberi

Beslenme ve diyet önerilerinize ilişkin sorularınıza cevaplar burada.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Pişirilmiş fasulyenin besin profili nedir?

  Pişirilmiş fasulyenin besin profili nedir?

  Fasulye, demir, magnezyum ve çinko gibi mineral ve sebze proteinleri açısından mükemmel bir kaynaktır. Ayrık omurga gibi doğum kusurlarının azaltılmasıyla ilişkilendirilen bir element olan folik asit açısından zengindir ve ayrıca kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Fasulye ayrıca iyi bir laktik olmayan kalsiyum kaynağıdır. Kolesterol seviyesini indirmeye yardımcı çözülebilir lif açsından zengindir ve ayrıca hormonel faaliyetlerden kaynaklı bazı kanser çeşitlerinin azaltılmasına katkı sağlayan sebze kökenli östrojen içermektedir.

  Pişirilmiş fasulyenin besin değerleri (PDF dosyası)
  kuru fasulyenin besin değerleri (PDF dosyası)

 • Kuru fasulye, restoranlara ve gıda hizmetlerine ne gibi faydalar sağlar?

  Kuru fasulye restoranlara ve gıda hizmetleri faaliyetlerine ne gibi faydalar sağlıyor?

  Günümüzde restoranlar müşterilerinin giderek artan sağlık ve diyet kaygılarına hitap etmeye hazır olmalıdır. Besin nitelikleri ve yemek potansiyeli açısından diyet bileşeni olarak baklagiller an sağlıklı ve akıllı seçenektir. Kendiniz harika fasulye yemekleri mi yapmak istiyorsunuz? Tariflerimize bir bakın!

  Sağlıklı bir seçenek (PDF dosyası)

 • Kuru fasulye yiyerek antioksidan alımını artırabilir miyim?

  Kuru fasulye yiyerek antioksidan alımını artırabilir miyim?

  Araştırmacılar, fasulyenin hoş olmayan yan etkilerini gidermek için mükemmel bir yol bulamasalar da neden daha fazla yemeniz gerektiğine ilişkin bir sebep daha buldular. Yeni bir çalışma, fasulyenin, özellikle siyah fasulyenin, yüksek lif ve protein içeriğine ek olarak, zengin ama gözden kaçan bir antioksidan kaynağı olduğunu ve üzüm, elma ve yaban mersini dahil bazı meyvelerinkine benzer sağlık faydası sağladığını gösteriyor.

  Fasulye, zengin ama gözden kaçmış bir antioksidan kaynağıdır Mark T. Sampson (PDF dosyası)

 • Kuru fasulyenin şişkinlik ve gaz yapıcı özelliklerini nasıl azaltabilirim?

  Kuru fasulyenin şişkinlik ve gaz yapıcı özelliklerini azaltabilir miyim?

  Eğer, kuru fasulye gibi yüksek lifli gıdalar diyetinizin düzenli bir parçası değilse, fasulyedeki doğal oligosakkaritler (karmaşık karbonhidratlar) geçici bir sindirim rahatsızlığı yaratabilir. Araştırmalar, diyetinize düzenli olarak – haftada en az bir veya iki defa – fasulye eklenmesinin şişkinliği azalttığını göstermektedir.

  Fasulyenin doğal oligosakkaritlerini, tanenlerini, fitik asidini ve tripsin engelleyicilerini azaltmanın en iyi yolu, fasulyeleri yumuşatmak için sıcak suyla durulama yapmak ve ardından pişirme için taze su kullanılmasıdır.

 • Sağlıklı bir yaşam tarzı için ne kadar fasulye yemeliyim?

  Sağlıklı bir yaşam tarzı için ne kadar fasulye yemeliyim?

  ABD Hükümeti Diyet Rehberi 2005, pek çok Amerikalı haftada bir (1) kap bile tüketmezken, yetişkinlerin haftada üç (3) kap kuru fasulye tüketilmesini tavsiye ediyor.

 • Çözülebilir ve çözülemeyen lif arasındaki fark nedir ?

  Çözülebilir ve çözülemeyen lif arasındaki fark nedir ve fasulyede bu ikisinden hangisi bulunuyor?

  Ne çözülebilir ne de çözülmeyen lifler kan kan dolaşımına sindirilmez veya absorbe edilmez. İkisi arasındaki fark, çözülebilir lif sıvıyla karışında bir jel oluştururken diğerinin oluşturmamasıdır. Çözülebilir lifler yağ asitleriyle birleşerek, şekerin daha yavaş salınarak emilmesini yavaşlatmak için midenin boşaltılması süresini uzatır. Faydaları içinde toplam kolesterolün ve düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolün (LDL cholesterol – kötü kolesterol) azaltılması bulunmaktadır, bu nedenle kalp hastalığı riskini azaltıyor ve diyabetli kişilerin kan şekeri seviyesini düzenliyor.

  Çözülemeyen lif, diğer taraftan, vücudumuzdan büyük ölçüde bozulmadan geçiyor, bütün olarak hareket ederek bağırsakların asiditesini dengeliyor. Kolondan daha kısa sürede toksiklerin atılmasına yardımcı olarak düzenli bağırsak hareketi sağlıyor ve bağırsaklarda, mikropların kanserojen maddeler üretmesini engelleyen optimal düzeyde pH seviyesinin korunmasını sağlayarak kolon kanserinin önlenmesine yardımcı oluyor. Fasulye her iki tipte lif içermekte ama özellikle çözülebilen lif içeriği bulunduruyor.

 • Neden kuru fasulyeyi ham olarak yiyemem?

  Kuru fasulyeyi neden ham olarak yiyemem?

  Pek çok fasulye türü lektin denilen bir protein sınıfı içerir. Bu proteinler, sindirimin bir parçası olan hücre zarı tamiri sürecine müdahale etme kabiliyetine sahiptir. Pişirme ile yok edilmediyse lektinler bulantı, kusma ve ishal ile birlikte ciddi bir gıda zehirlenmesine yol açabilir.

 • Vejeteryan diyetinde fasulyenin rolü

  Vejetaryenim/veganım, yani fasulyeyi protein için yiyorum. Ancak fasulyenin tek başına tam protein sağlamadığını duydum. Diyetimde tam protein alabilmem için ne yapabilirim?

  Fasulye içeren öğünün besin kalitesini tahıl taneleriyle birlikte tüketerek artırın. Fasulye, tahıl tanelerinde düşük olan lisin (bir amino asit) açısından zengin kaynaktır. Diğer taraftan, tahıl tanelerinde metionin ve diğer önemli amino asitler (proteini tam hale getiren yapı taşları) yüksek düzeydedir. Birlikte, fasulye ve tahıllar veya pirinç, tortilla ve makarna gibi tahıl bazlı gıdalar tam prot

Image
image

Diyet Rehberleri

Fasulye, hem sebze hem de et dışı protein kaynaklarında bulunan besin ve faydalar içerir.

Kuru fasulye ve diğer baklagiller en yaygın biçimde bulunabilen, pahalı olmayan ve besinsel olarak en temel gıdalar arasında yer alıyor. Amerikalılar için Diyet Rehberi 2010 içinde bilim insanları, yetişkinlerin, sağlıklarını artırmak ve kronik hastalıkları azaltmak için haftada üç kap fasulye tüketmesini tavsiye ediyor.

Hem sebze hem de et dışı protein kaynağı olarak fasulye her iki gıda grubunda bulunan besinleri içerir. Ayrıca, karmaşık karbonhidratlar açısından da besin zengini bir kaynaktır ve kalp hastalığı riskini ve bazı kanserleri azalttı kanıtlanmış ve kilo korunmasına yardımcı diyet lifi içerir.