background

Sağlık Faydaları

Fasulye ile ilgili bilmek istediğiniz herşey...

Fasulye zengini bir diyetin pek çok sağlık faydası vardır ve kalp sağlığına, şeker yönetimine yardımcı olur ve enerji verir.

Fasulye ile sağlıklı beslenme için rehberiniz burada. Kuru fasulyenin sağlığınıza nasıl faydalı olacağını daha iyi anlamak için aşağıdaki bölümleri inceleyin.

Fasulyenin sağlık faydaları

Fasulye birkaç sağlık faydası sunmaktadır, bunlar içinde aşağıdakiler yer alır:

image

1 Protein kaynağı

Tahıllara fasulye eklemek eksik proteini tamamlar.

Protein, göreceli olarak vücudun yaptığı her şeyde kilit rol oynayan hayati bir yapı maddesidir. Fasulyede, proteinin yapı taşı olan amino asitler yüksek miktardadır.

Protein kaynakları tam ve eksik olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılabilir. Hayvansal gıdalar, soya ve kinoa tam proteinlerdir, yani tüm dokuz amino asidi içerir.

Bütün fasulye çeşitleri içinde sadece soya fasulyesi bütün dokuz amino asidini içerir. Eksik proteinler kolaylıkla kuru yemiş, çekirdek, süt ürünleri veya tahıllarla tek öğünde veya gün içinde farklı öğünlerle tam protein hale getirmek için birleştirilebilir.

Örneğin, bir insan fasulyeyi pirinç veya kuskus ile yiyebilir. Hatta öğle yemeğinde kara fasulye yiyip ve sonra gün içinde badem veya peynir ile insanların tam protein alması mümkündür.

Fasulye vejetaryenler ve veganlar için mükemmel bir protein kaynağıdır. Ayrıca, daha düşük kalorili ve süt ürünleri gibi diğer protein kaynaklarına göre daha düşük doymuş yağ içerir.

image

2 Besin yoğun gıda

Fasulye, folik asit dahil birkaç hayati besin içerir. Folik asit, hamilelikte fetüsün nöral tüp kusurlarını önler.

Kuru fasulye, konserve fasulyede bulunan folik asitlerin neredeyse iki katı kadarını içerir, yani kuru biçiminden pişirilmesi daha iyidir. Ancak, konserve fasulyede yine çoğu gıdadan daha çok folik asit bulunmaktadır.

Yeteri kadar folik asit alınmaması aşağıdaki gibi bazı semptomlara neden olabilir:

  • Zayıflık
  • Yorgunluk
  • Kalp çarpıntısı
  • İştah kaybı
  • asabiyet

Fasulyede bulunan diğer bazı önemli besinler:

  • çinko
  • demir
  • magnezyum
  • lif
image

3 Antioksidan

Fasulye, polifenol antioksidanı açısından zengindir. Antioksidanlar, fiziki yaşlanmadan kansere, inflamasyon/iltihaba kadar vücutta geniş yelpazede süreçleri etkileyen kimyasallar olan serbest radikallerin etkileriyle savaşır.

4 Daha iyi kalp sağlığı

Fasulye tüketenlerin kalp krizi, inme veya diğer kardiyovasküler sağlık sorunların nedeniyle vefat etmeleri olasılığı daha düşük olabilir.

Daha önceki bir 2013 çalışması, fasulye tüketimi ile düşük koroner kalp hastalığı riski arasında açık bir korelasyon olduğunu gösteriyor.

Diğer çalışmalar fasulyenin kolesterolü düşürebildiğini belirtiyor. Yüksek kolesterol, kalp hastalığı ve kalp krizine yönelik bir risk faktörüdür.

image

5 Düşük kanser riski

Bazı çalışmalar fasulyenin antioksidan ve antiinflamatuar görevi gördüğünü gösteriyor. Bu etkiler kanser riskini azaltabilir.
2015’te yayımlanan bir araştırma, fasulyenin bağırsak kanserine karşı savaşan antioksidan özellikleri olup olmadığını inceledi. Kara fasulyenin en fazla andioksidan faaliyet gösterdiği görüldü.

Bir 2016 çalışmasında, Kuzeydoğu Çin kara fasulyesindeki kimyasalların kanser hücrelerine zarar vererek kolorektal kanser büyümesini yavaşlattığı görülmüştür.

6 Diyabet ve glikoz metabolizması

Fasulye kandaki glikoz seviyesini stabilize etmeye, hatta diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir. Fasulyede, kan glikoz seviyesini düşürmeye yardım eden lifler yüksek miktardadır.

Farelerde yapılan bir 2015 çalışmasında, soya fasulyesi yaprağında bulunan bir kimyasalın, vücudun sağlıklı bir glikoz seviyesinde tutulmasına yardımcı olduğu bulunmuştur.

Soya fasulyesi ayrıca, pankreas hücrelerinin sağlıklı işlemesine destek olmaktadır. Pankreas, kan şekerini düzenleyen insülin üretiyor.

image

7 Ciğer yağlanmasının önlenmesi

Ciğer yağlanması, yağların ciğerde birikmesiyle oluşan metabolik bir bozukluktur.

2016’da yayımlanan bir araştırmada, adzuki fasulyesinin farelerin ciğerinde yağ birikmesini geliştirdiği görülmüştür. Bu sonuca göre, insanlar üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç olsa da bu fasulyeler ciğer sağlığını koruyabilir ve ciğer yağlanması riskini azaltabilir.

8 İştah kontrolü

Fasulyedeki lif ve sağlıklı nişasta aşerme hissine yardımcı olabilir. İnsanlar fasulye tüketerek daha tok hissedebilir, ki böylelikle, aşırı yemenin önlenmesine ve hatta kilo vermeye yardımcı olunabilir.

9 Bağırsak sağlığının geliştirilmesi

Araştırmalar fasulye çeşitlerinin, özellikle siyah fasulyenin, bağırsak bariyer fonksiyonunu iyileştirerek ve sağlıklı bakteri sayısını artırarak bağırsak sağlığını artırdığını gösteriyor.